Sorry, this entry is only available in Polski.

O wydarzeniu

Warsztaty Technik Prezentacji Naukowych OAK, czyli Obóz Aktywnych Konwentykli to wyjazdowe spotkania przeznaczone dla studentów, doktorantów, młodych naukowców oraz innych osób zainteresowanych doskonaleniu swoich umiejętności przekazywania wiedzy i prezentowania wyników badań naukowych.

Idea ta pojawiła się już w roku 1999 w Kole Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tej pory odbyło się już 30 edycji zorganizowanych przez jednostki naukowe z całego kraju, m.in. Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne (WSB) „Symbioza” i Projekt „Kulturalna Biotechnologia”.

Aktualną, trzydziestą pierwszą już edycję OAK-u przygotowuje ponownie Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza”. W zeszłym roku wróciliśmy po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. W tym roku już bez taryfy ulgowej rozwijamy ideę OAK-u, z misją by dalej podnosić poziom prezentacji, które młodzi polscy naukowcy wygłaszają i oglądają na studiach, konferencjach oraz przy innych okazjach.

Czy prezentowanie może być sztuką? Co decyduje o jakości prezentacji? Jak mówić, żeby nas zrozumiano? Te i wiele innych zagadnień poruszane są podczas zajęć na OAK-ach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do wysłuchania poświęconego OAK-owi odcinka podcastu WSB Symbioza (SymbioCastu).


▶ OAK – którędy do prezentacji idealnej?

Dla kogo jest OAK?

Obóz Atrakcyjnych Konwentykli skierowany jest do osób chcących rozwijać swoje kompetencje miękkie w zakresie prezentacji i wystąpień publicznych. Obóz jest przeznaczony w pierwszej kolejności do studentów, doktorantów i pracowników polskich jednostek badawczych, przy czym część miejsc zarezerwowana jest dla członków Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego “Symbioza” oraz członków współpracujących kół naukowych i uczelni, na których działa WSB “Symbioza”. Niezależnie od etapu kariery OAK jest świetnym sposobem na przygotowanie się do wszelkiego rodzaju wystąpień przede wszystkim w świecie nauk przyrodniczych, ale również poza nim.

Program

Sesje prezentacji ustnych: podczas tych sesji uczestnicy prezentują swoje badania lub wygłaszają krótkie referaty na tematy popularnonaukowe (proponujemy 10 minut treści podstawowej plus 5 minut na pytania z sali). Tematyka prezentacji może być dowolna, ale preferujemy nauki przyrodnicze. Prezentacje są nagrywane celem omówienia ich podczas sesji krytycznych.

Sesje krytyczne: podczas tych sesji odtwarzamy nagrania z prezentacji ustnych. Następnie, w atmosferze koleżeńskiej, kulturalnej dyskusji, eksperci i inni uczestnicy “grillują” (wnoszą uwagi i podpowiedzi) technikę prezentacji uczestników, mając na celu rozwój ich umiejętności miękkich w zakresie przekazywania informacji. Sesje krytyczne zawierają niekiedy “lotne przerwy kawowe” i zasadniczo panuje na nich swobodna atmosfera. Na początku sesji krytycznych odbywają się też krótkie warsztaty z Komunikacji Bez Przemocy (Non-Violence Communication).

Warsztaty z ekspertami: uczmy się od najlepszych! Uczmy się w formie warsztatów! OAK to nie jest konferencja – OAK to obóz szkoleniowy, więc będziemy uczyć się, jak doskonalić techniki naszych prezentacji. Na tegoroczny OAKu zaprosiliśmy ekspertów z zakresu wystapień publicznych, popularyzacji naukowej, szkolenia głosu; będziemy także uczyć się budowania argumentacji i sztuki owocnej dyskusji.

Integracje: OAK to nie tylko obóz szkoleniowy, ale też świetny, wspólnie spędzony czas. Dbamy o to, aby uczestnicy poznali się, zawiązali nowe znajomości i wrócili z Obozu z dobrymi wspomnieniami. Zaplanowaliśmy cztery zorganizowane integracje, w tym zaraz po otwarciu i przed sesjami krytycznymi. Jedną z integracji będzie ognisko na terenie ośrodka – weźcie gitary! O pozostałych integracjach poinformujemy wkrótce, jednak już teraz możemy zapowiedzieć, że mamy ciekawe pomysły.

Eksperci

dr Jarosław Słoń, Uniwersytet Warszawski – warsztaty pt. “«Najważniejsze w przekazie» – o tym co powinno się koniecznie znaleźć w prezentacji i co się z niej najbardziej zapamiętuje” + sesje krytyczne
dr Cezary Odrzygóźdź, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – “Bój się i mów”: warsztaty z zakresu wystąpień publicznych + sesje krytyczne
Beata Kawczyńska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet SWPS – “Od wyksztuszenia do mówienia”: warsztaty emisji głosu pt. „Dlaczego to jak mówisz ma znaczenie” + sesje krytyczne

Informacje Praktyczne

Obóz odbędzie się w dniach 26–29 września 2024 w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Bobrowy Resort (ul. Bobrowa 25, 16-060 Zabłudów, mapa) w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej. Sugerujemy skorzystanie z transportu zbiorowego (w szczególności pociągu) do Białegostoku. Organizatorzy oferują transport ze stacji kolejowej w Białymstoku na miejsce konferencji w cenie wyjazdu.

Formy uczestnictwa

Uczestnictwo w OAK-u wiąże się z możliwością wystąpienia ze swoją prezentacją. Prezentacja uczestników jest ważnym elementem OAK-owego doświadczenia i może mieć charakter klasycznego wystąpienia ustnego lub zaprezentowania postera naukowego. Tematyka prezentacji jest dowolna, jednak proponujemy, by była powiązana z naukami przyrodniczymi. Po zarejestrowaniu się uczestnicy przesyłają krótki abstrakt (streszczenie) swojej prezentacji. Dodatkowo przewidujemy kilka miejsc dla uczestników bez prezentacji (uczestnictwo bierne).

Zapisy

Aby zapewnić kameralną atmosferę i efektywność szkoleń OAK ma liczbę miejsc ograniczoną do ok. 30 uczestników. O zaakceptowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt wyjazdu to 250 złotych. W opłatę uczestnictwa jest wliczony udział we wszystkich punktach programu zarówno merytorycznych jak i integracyjnych, nocleg, wyżywienie, transport z Białegostoku na miejsce konferencji wynajęcie sali konferencyjnej w ośrodku, wynagrodzenie ekspertów i druk książki abstraktów.

Aby wziąć udział w Obozie:

(1) wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny pod następującym linkiem do 12 września 2024:     Zapisuję się!

(2) przygotuj abstrakt swojego wystąpienia zgodny ze wzrocem dostępnym tutaj i prześlij go na nasz adres kontakt+OAK@symbioza.edu.pl (nie dotyczy uczestników biernych).

(3) dokonaj opłaty 250 zł – dane do wpłaty zostaną podane mailem.

Organizatorzy

logo WSB Symbioza

Koordynator OAK 2024: Wojciech Garstka

Prezes WSB “Symbioza”: Aleksander Lempert

Zespół organizacyjny: Aleksandra Piotrowicz, Aleksandra Radziszewska, Aleksandra Okrasa, Kacper Koźluk, Julia Szydłowska, Julia Kawa, Klaudia Staśkiewicz, Dominika Krasoń, Mateusz Sar

Kontakt z organizatorami: kontakt+OAK@symbioza.edu.pl

Najświeższe informacje znajdziesz na stronie OAK-u na Facebooku i na wydarzeniu OAK 2024.

Wspierają nas

sponsorzy OAK 2024

Regulamin

Regulamin wydarzenia jest dostępny do pobrania tutaj (PDF, 56 kB).