BARWy, czyli Biotechnologiczne Aspekty Różnych Wyborów, to wydarzenie, którego celem jest przybliżenie licealistom, czym tak naprawdę są studia przyrodnicze. Staramy się odpowiadać na pytania tak jak „skąd ta «technologia» w nazwie biotechnologia” lub „czy to prawda, że na Wydziałach Biologii kształci się tylko nauczycieli”. Opowiadamy też, czym różni się biotechnologia na różnych uczelniach, jakich przedmiotów można się spodziewać i – to co prawdopodobnie najciekawsze – jakie są perspektywy po zakończeniu studiów.

 

Nazwa BARWy nawiązuje do idei wielu kolorów biotechnologii, co dobrze obrazuje jak różnorodna jest to dziedzina i jak wiele różnych wyborów można podjąć zarówno przy wybirze studiów biotechnologicznych jak i po ich ukończeniu.

 

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 5 października 2019 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Z myślą o licealistach oraz studentach pierwszych lat studiów przyrodniczych zaprosiliśmy specjalistów reprezentujących różne ścieżki kariery zawodowej po ukończeniu kierunków biotechnologicznych i pokrewnych. Była to wyjątkowa okazja, żeby posłuchać opowieści o życiu, rozwoju i decyzjach, które doprowadziły naszych prelegentów do miejsca, w którym obecnie się znajdują.

 

Podczas dnia poświęconego na spotkania i wykłady uczestnicy mogli spotkać się z gośćmi:

• Dr Takao Ishikawa, Wydział Biologii UW;
• Dr hab. Łukasz Drewniak prof. UW, Wydział Biologii UW;
• Dr hab. Katarzyna Tońska prof. UW, Wydział Biologii UW;
• Dr n. med. Natalia Żeber-Lubecka, Zakład Genetyki Narodowego Instytutu Onkologii;
• Mariusz Pożoga, założyciel firmy Laboratorium 313;
• Danuta Moreń, założycielka firmy Soft Communications;
• Jakub Dominowski, przedstawiciel firmy Celon Pharma.

 

Nasze spotkanie uświetniły także spotkania z przedstawicielami kół naukowych i innych organizacji studenckich prezentujących swoje stanowiska podczas całego czasu trwania wydarzenia. Dzięki temu uczestnicy mogli porozmawiać zarówno z osobami pracującymi w danym zawodzie jak i ze swoimi rówieśnikami. Każde z kół przygotowało atrakcje dla uczestników BARW. Warto było odwiedzać koła naukowe, ponieważ zdobycie odpowiedzi dotyczących historii każdego z nich umożliwiało wzięcie udziału w konkursie. Na wydarzeniu byli z nami także przedstawiciele między innymi:

Koło Naukowe Biotechnologów KNBiotech (SGGW)
Koło Naukowe Biologii Molekularnej (UW)
KNB Herbion (PW)
Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej (UW)
Koło Naukowe Biologii Syntetycznej Genesis UW
Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii (UW)
Samorząd Studentów Wydziału Biologii (UW)
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego
Soft Communication

 

Dowiedz się więcej ze strony wydarzenia na Facebooku.