plakatFF

O FEEL THE FLOW

Feel the Flow to inicjatywa działająca pod szyldem Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego „Symbioza”. Obejmuje cykl spotkań poświęconych zagadnieniom towarzyszącym pracy naukowej i powiązanych ze światem nauki w Polsce i na świecie. Skierowana jest do osób, które z impetem i determinacją chcą podbić rynek pracy i nauki. Rozpoczęcie kariery naukowej nie jest łatwym zadaniem. Najlepszym startem jest więc rozeznanie w temacie, co umożliwia nasz projekt. Comiesięczne spotkania z ludźmi nauki, biznesu, a także ze światowej sławy uczonymi mogą być źródłem niezbędnej wiedzy. Dzięki gościom, którzy odnieśli sukces, chcemy pokazać młodym naukowcom, jak kierować swoją karierą.

Jak pisać artykuły, by znajdowały dobry odbiór do recenzentów i czytelników? Czy Impact Factor i indeks Hirscha są potrzebne, a scjentometria jest bardziej racjonalna niż scjentologia? Jak zdobywać granty na badania? Kiedy i gdzie wyjeżdżać na zagraniczne staże? Czy warto starać się o patenty, zakładać start-upy i rozkręcać spin-offy? – te tematy bardzo rzadko są poruszane na zajęciach podczas studiów. U nas odpowiedzi szukać będą specjaliści – nasi goście mogą pochwalić się nie tylko świetnym dorobkiem naukowym, ale także ponadprzeciętnym doświadczeniem w zdobywaniu miękkich umiejętności niezbędnych, by utrzymać się na naukowym szczycie.

Każde spotkanie Feel the Flow składa się z dwóch części – prelekcji, podczas której zaproszeni goście omawiają wybrane przez siebie zagadnienie, a także z dyskusji, podczas to słuchacze mają okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Nie zapominajmy, że naukę na każdym szczeblu tworzą ludzie – FF jest również idealną okazją do nawiązania nowych znajomości z innymi studentami, badaczami oraz pasjonatami nauki, a więc umożliwia zdobycie wielu cennych kontaktów.

SEZON 2020

Pierwsze spotkanie

21 listopada 2019: Staże Małe i Duże, czyli o korzyściach wyjazdów zagranicznych – dr hab. Marek Kieliszek

Posiadający niemałe doświadczenie w naukowych wyjazdach zagranicznych, dr hab. Marek Kieliszek z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SGGW opowiadał o możliwościach jakie stoją przed studentami. Słuchacze dowiedzieli się o programach staży i praktyk, w których warto wziąć udział, a także o niezbędnych źródłach finansowania na czas akademickich wojaży.

Drugie spotkanie

16 grudnia 2019: Jak z zajawki zrobić biznes? – Mariusz Pożoga

Czy warto inwestować w pasję? Jak wykorzystać zdobyte na studiach umiejętności? Jak przekształcić pokój w akademiku w siedzibę domowego laboratorium? I przede wszystkim – jak rozwinąć małą firmę do poziomu jednego z największych w Europie producentów? Na wszystkie te pytania odpowiedź znał nasz prelegent. W grudniu naszym gościem był Mariusz Pożoga, założyciel Laboratorium 313 – firmy zajmującej się produkcją roślin in vitro, a konkretnie mikrorozmnażaniem roślin akwariowych. Na spotkaniu z nim rozmawialiśmy o startupach, o tym jak można zacząć oraz jak rozwijać swoją działalność.

Trzecie spotkanie

26 lutego 2020: Od magii i religii do metodyki naukowej – prof. Krzysztof Dołowy

Spotkanie z rekordową frekwencją, która – jak przyznał sam prelegent – przewyższała przeciętny wykład na uczelni. Profesor nauk przyrodniczych, działacz polityczny, popularyzator nauki i genialny wykładowca SGGW – Krzysztof Dołowy – zabrał nas w podróż do źródeł magii i religii, opowiedział o boju, jaki powstająca metoda naukowa musiała stoczyć z powyższymi, oraz przestrzegł przed grożącym nam powrotem do ufania naiwnym przesądom. O zaangażowaniu słuchaczy najlepiej świadczy burzliwa dyskusja wieńcząca wykład, oraz kolejka osób chcących zamienić słowo z profesorem, ciągnąca się przez całą długość sali. Nasze spotkanie z pewnością nie wyczerpało tematu, dlatego dociekliwi mogli sięgnąć po niedawno wydaną książkę „Wbrew bogom”, w której nasz gość podzielił się swoimi przemyśleniami.

SEZON 2019

Pierwsze spotkanie

„Kreatywność, motywacja, wydajność! Przepis na idealnego naukowca” – Tomek Prószyński

Pierwsze spotkanie w tym roku poprowadził Tomek Prószyński, będący kierownikiem pracowni Synaptogenezy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Podczas bardzo pouczającego wykładu zostały poruszone istotne, a często mało znane aspekty pracy naukowej. Skąd czerpać motywację do pracy? Jak zarządzać swoim czasem? Jak ogromną rolę pełni przełożony w kształtowaniu kariery młodego naukowca? Nie zabrakło również porad, choćby dotyczących zachowania balansu pomiędzy przydzielanymi zadaniami, a kompetencjami, które posiada młody naukowiec, czy też związanych z szybkim przyswajaniem niezbędnych publikacji naukowych.

Drugie spotkanie

„Na froncie walki z pseudonauką i fake news!” – Crazy nauka

Najgorętsze spotkanie tej edycji, czyli Ola i Piotr Stanisławscy podejmujący trudne tematy i ciężką walkę ze wszechobecnymi fake news. Podczas wystąpienia zostały pokazane przykłady naciągania faktów, manipulacji i zwyczajnych oszustw, na które można się natknąć, szukając informacji o charakterze naukowym. Długa i gorąca dyskusja była również po prezentacji. Razem z naszymi prelegentami, słuchacze dyskutowali o tym, jak rozmawiać, przedstawiać fakty i co zrobić, by nie dopuszczać do rozpowszechniania się fałszywych informacji.

Trzecie spotkanie

„Po co komu slajdy? Redefinicja prezentacji naukowych” – Robert Lasek

Nasze kolejne spotkanie poprowadził Robert Lasek, z wykształcenia biolog molekularny, absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie doktorant i pracownik Zakładu Genetyki Bakterii tej jednostki. Podczas niezwykle interesującego wykładu, każdy mógł dowiedzieć się czy jego schemat prezentacji jest dobry. Cenne wskazówki, co ułatwia, a co utrudnia odbiór informacji, które chce się przekazać podczas wystąpienia, jak ułatwić samemu sobie prezentowanie oraz co zrobić, aby dać się zapamiętać słuchaczom, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Wszystko to zostało pokazane i omówione, opierając się na konkretnych przykładach.

Czwarte spotkanie

„Co jeść, aby nie dać się zabić?” – Daniel Śliż

Czerwcowe spotkanie odbyło się po raz pierwszy w nowej lokalizacji, którą była kawiarnia Karrot, a swoją prezentację wygłosił Dr n. med. Daniel Śliż, który jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych oraz w ostatnim etapie specjalizacji w zakresie zdrowia publicznego. Słuchacze mogli dowiedzieć się na przykład o tym, czy mięso jest niezbędnym składnikiem w dzisiejszej diecie, jak wyglądają niektóre dane dotyczące zdrowia w Polsce oraz jakie sztuczki są obecne w reklamach branży spożywczej. Nie zabrakło również obalania wszechobecnych mitów żywieniowych i wyjaśniania wątpliwości, podczas części poświęconej pytaniom od widowni.

SEZON 2018

Pierwsze spotkanie

„Nauka w kropki wody. Jak napisać doktorat i nie zwariować?” – Witold Postek

Gościem styczniowej edycji był Witold Postek, doktorant w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Wprowadził słuchaczy w świat mikroprzepływów. Przekonał, że małe objętości mogą mieć duże znaczenie. Podzielił się radami, jak dobrze kierować swoją karierą, utrzymać się z nauki i przy okazji nie stracić głowy.

Spotkanie drugie

„Dlaczego psychologia bywa magiczna, lecz magia nie zastąpi psychologii. Myślenie krytyczne vs. Myślenie magiczne” – Dominik Kantorowicz, Gavra Djordjević, Marta Nowicka

W lutym gościliśmy aż trzech prelegentów. W ramach kampanii „A dowodzik jest?” Dominik Kantorowicz, Gavra Djordjević oraz Marta Nowicka pokazali, jak sprawdzić wiarygodność informacji, ocenić jej wartość i pozbyć się błędnych założeń w rozumowaniu. Przedstawili kilka zjawisk psychologii pokazując, że o nauce można (a nawet trzeba) mówić ciekawie. Wytrenowali krytyczne myślenie widzów oraz wskazali inne sposoby postrzegania problemów. A to wszystko przy pomocy sztuczek iluzjonistycznych!

Spotkanie trzecie

„Trochę lepsze opowieści. Kilka użytecznych sposobów” – Jarosław Słoń

Wyrwany do odpowiedzi? Zmuszony do publicznej wypowiedzi? Stres odebrał Ci mowę? Gość kwietniowej edycji-Jarosław Słoń-pokazał, jak wyjść z tej sytuacji bez szwanku. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję podszkolić swój warsztat, wypracować strategie improwizacji oraz zabłysnąć jako mówcy.

Spotkanie czwarte

„Świat badań klinicznych. Zaproszenie do zawodowej przygody” – Antoni Jędrzejewski

To spotkanie przejdzie do historii Feel the Flow. Jeszcze nigdy nie udało nam się zebrać tak ogromnej widowni. Nic dziwnego, Antoni Jędrzejowski jest ekspertem badań klinicznych. Ogrom przekazanej wiedzy szedł w parze ze świetną formą przekazu. Gdyby seminaria porównywać do muzyki to majowe Feel the Flow było z pewnością koncertem rocka!

Spotkanie piąte

„Kradnij! Garść pomysłów na prezentację” – Mikołaj Fedorowicz

Wielu ludzi umie o nauce mówić przystępnie. Niektórzy mają na to nawet papier. Zdobywca drugiej nagrody 7. edycji konkursu FameLab – Mikołaj Fedorowicz – jest jednym z nich. Istnieje wiele sposobów prezentowania. Można zrobić show, można też powalić na kolana merytoryką wypowiedzi. Czerwcowe Feel the Flow było studium przypadku. Co osoba to styl wypowiedzi. A co styl wypowiedzi to okazja do kradzieży.

SEZON 2017

Pierwsze spotkanie

Sezon 2017 rozpoczynamy od niebagatelnej Wielkiej Klapy: „WIELKA KLAPA, czyli Jak zepsuć swoją prezentację?” (czwartek, 12 stycznia 2017 o 18.30 w IBB PAN) Całe życie prezentujemy się innym. Kolegom, koleżankom, rodzinie. A potem… wchodzimy na scenę lub egzamin i… widzów ogarnia zdumienie. Niemożliwe, by ktoś tak zepsuł swoją prezentację! Musiał to zaplanować! Jak zaplanować swoją porażkę, to lekko zabawna opowieść o sztuce prezentacji? Dla większości ludzi największym stresem są wystąpienia publiczne. Boimy się kompromitacji. Pocą nam się dłonie, głos więźnie w gardle. Co zrobić z rękami? Na co patrzeć? Jak nie zapomnieć, o czym mamy mówić? Jak przygotować prezentację komputerową?  Dlaczego stękamy przy ekranie? Popatrzmy, jakie błędy spotykamy najczęściej i starajmy się ich unikać. Gościem spotkania będzie Wiktor Niedzicki, popularyzator, dziennikarz radia i TV, prezenter, wykładowca akademicki opowie o doświadczeniach w prezentacji nauki. Własnych, zdobytych w ciągu ponad 40 lat pracy i podpatrzonych u innych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co decyduje o powodzeniu (lub niepowodzeniu)  prezentacji? Czym jest wizerunek, czyli jak zrobić dobre (lub złe) wrażenie? Co oznacza tak zwana mowa ciała? Dlaczego zrażamy sobie odbiorców? Jak wywołujemy złośliwe uśmieszki i komentarze? Gdzie czyhają pułapki?

Wiktor Niedzicki, popularyzator, dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter. Pracował w Redakcji Popularyzacji Nauki w Programie IV Polskiego Radia, a następnie w „Czterech Porach Roku” i „Lecie z Radiem” w Programie I Polskiego Radia. W czasie pracy w radiu napisał 2 książki popularnonaukowe i wiele artykułów prasowych. Od 1984 do 2010 roku pracował w TVP. Największym jego przedsięwzięciem był nadawany przez 25 lat cykl programów „Laboratorium”. Od wielu lat prowadzi wykłady na temat prezentacji nauki na różnych wyższych uczelniach w całym kraju. Obecnie jest wykładowcą specjalności Techniki Multimedialne na Politechnice Warszawskiej. W dalszym ciągu przygotowuje nowe filmy, występuje w radiu oraz publikuje artykuły w prasie. Sam realizuje zdjęcia filmowe do swoich programów telewizyjnych i filmów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak wielkim jest pasjonatem nauki? Najlepiej wyrazi to jego autoprezentacja.

SEZON 2016

Trzecie spotkanie

Gościem kolejnego spotkania (12 maja 2016, 18.00 IBB PAN, sala E) był dr hab. Piotr Wasylczyk pracujący w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawialiśmy o umiejętności prezentacji. Jak to zrobić, żeby zabłysnąć i zachwycić publiczność? Dlaczego PowerPoint to ostateczność? Nasz gość o sobie mówi o sobie w ten sposób: „Studiowałem optykę na wydziale fizyki UW, tam też uzyskałem stopień doktora – w owym czasie zajmowałem się głównie optyką nieliniową oraz wytwarzaniem i pomiarami ultrakrótkich impulsów laserowych. Potem pracowałem na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie budowałem eksperymenty dla optyków kwantowych, po czym trafiłem do instytutu LENS we Florencji. Byłem stypendystą FNP. Dryfując (w nieznane) na fali pieniędzy z UE, zostałem kierownikiem Pracowni Nanostruktur Fotonicznych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuję się ze swoją grupą wytwarzaniem i badaniem mikrostruktur o ciekawych właściwościach optycznych i mechanicznych (tzw. inteligentnych materiałów). Jestem współautorem 50 opublikowanych prac naukowych, w tym kilku, które zostały przeczytane nie tylko przez recenzentów. Naciskany z różnych stron, zostałem też twórcą oraz współtwórcą paru patentów.”

Drugie spotkanie

Gościem kolejnego spotkania będzie prof. nzw. dr hab. n. med. Jakub Fichna, światowej sławy farmaceuta i biochemik, kierownik Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na spotkaniu z profesorem Fichną mogliśmy porozmawiać o karierze naukowej – czy opłaca się ją robić w Polsce czy lepiej za granicą? Powiedzieliśmy także, co przydałoby się zmienić nauce i szkolnictwie wyższym w Polsce i obowiązującym modelu kariery naukowej.

Łódzka Akademia Medyczna jest macierzystą uczelnią naszego gościa, na niej zdobył swoje kolejne awanse akademickie. Oprócz nietuzinkowej kariery w Polsce, profesor Fichna pochwalić się może szerokim wachlarzem staży zagranicznych – w Belgii na Uniwersytecie w Lowanium, w Chinach w Szanghaju, Danii na Uniwersytecie Kopenhaskim, a także w USA na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. W swoich pracach badawczych zajmuje się fizjologią i patofizjologią układu pokarmowego, projektowaniem i syntezą nowych, potencjalnych leków oraz mechanizmami chorób zapalnych i czynnościowych przewodu pokarmowego. Profesor Fichna jest autorem ponad stu publikacji naukowych, które publikowano na łamach prestiżowych czasopism, takich jak British Journal of Pharmacology, Inflammatory Bowel Diseases czy Pharmacological Reviews. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz komitetu redakcyjnego „Naunyn-Schmiedeberg’s Archives of Pharmacology”. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Pod koniec 2015 roku ogłoszono laureatów United European Gastroenterology (UEG) „Rising Star Award” – prof. Fichna jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć tę nagrodę! Wcześniej w ramach National Societies Committee UEG zdobył także pozycję National Societies Committee Young Committee Member oraz przewodniczącego UEG Young Talent Group. W 2015 otrzymał także nagrodę naukową prezesa PAN.

Pierwsze spotkanie

Spotkania w sezonie 2016 rozpoczęliśmy 3 marca 2016 w sali E Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (ul. Pawinskiego 5 w Warszawie). Naszym gościem była Prof. dr hab. Agnieszka Chacińska – naukowiec z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, gdzie jest liderem własnego zespołu po wygranej międzynarodowego konkursu na kierownika nowej grupy badawczej. Ważną część swojej kariery spędziła w Niemczech, na Uniwersytecie we Fryburgu, skąd powróciła w 2009, by kontynuować badania w Polsce. Profesor Chacińska wraz ze swoim zespołem z IIMCB zajmuje się biogenezą i homeostazą białek mitochondrialnych. W 2015 roku jej praca została doceniona poprzez publikację wyników badań w jednym z najważniejszych czasopism naukowych na świecie – Nature. Swoje cele naukowe może realizować, dzięki zdobyciu wielu prestiżowych grantów: Welcome z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz EMBO Installation Grant. W 2016 roku zdobyła prestiżowy grant „MAESTRO 7”, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Prof. Chacińska jest jednym z bardzo nielicznych polskich naukowców, których sylwetka została przedstawiona w sekcji „Careers” czasopisma Science (link do artykułu). Na spotkaniu profesor Chacińska podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami, związanymi z rozwojem kariery naukowej, a także odpowiedziała na szereg nurtujących Was pytań dotyczących kreowania zawodu naukowca.

 SEZON 2015

Pierwszy cyklu spotkań Feel the Flow odbył się w roku 2015 i był autorskim pomysłem ówczesnej wiceprezes stowarzyszenia – Barbary Michalak. Oto lista spotkań, które się wówczas odbyły:

„Jak zdobywać granty, czyli swój wywód o doświadczeniach i grantach”

Gość: Janusz Bujnicki, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej

Gdzie i kiedy: 25 lutego 2015, IBB PAN

Prof. Dr hab. Janusz Bujnicki. Naukowiec, kierownik laboratorium w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i profesor wizytujący na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 roku ukończył biologię na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2001 roku obronił tam eksternistycznie doktorat. W 2005 roku uzyskał habilitację, a w 2009 roku tytuł profesora nauk biologicznych. Jest specjalistą w dziedzinie bioinformatyki, w swojej pracy łączy badania teoretyczne i doświadczalne. Opracował nowatorskie metody komputerowego modelowania struktury przestrzennej białek i kwasów nukleinowych, kierował zaprojektowaniem i stworzeniem enzymów o unikatowych, nie występujących w przyrodzie cechach. Jest współautorem ponad 200 publikacji, które były cytowane przez innych badaczy ponad 4000 razy. Jako pierwszy w Polsce zdobył grant Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych (ERC) w dziedzinie nauk przyrodniczych, został wybrany na członka Akademii Młodych Uczonych PAN (2011), jest laureatem wielu nagród, w roku 2013 zwyciężył w plebiscycie „Polacy z Werwą” w dyscyplinie Nauka. Reprezentuje Polskę w komitetach naukowych międzynarodowych organizacji Science Europe i Innovative Medicines Initiative. Działa aktywnie w ruchu społecznym „Obywatele Nauki”.

„Możliwości finansowania badań naukowych przez NCN”

Gość: Tomasz Motyl, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowe Centrum Nauki

Gdzie i kiedy: 23 marca 2015, IBB PAN

Katedra kierowana przez prof. Tomasza Motyla pod względem osiągnięć naukowo-badawczych należy do najlepszych wśród Wydziałów Weterynaryjnych w kraju. W bazie Web of Science znajduje się 97 publikacji prof. Tomasza Motyla, które cytowane były 1187 razy, natomiast index h = 17. Największy rozgłos przyniosło mu 50 publikacji dotyczących wykrywania, cech morfologicznych i molekularnych mechanizmów apoptozy i autofagii. Prace te były publikowane w tak renomowanych czasopismach międzynarodowych jak: Apoptosis, Autophagy, European Journal of Cell Biology, Anti-Cancer Drugs, Annales of Hematology, Amino Acids, Comparative Biochemistry and Physiology, czy Journal of Physiology and Pharmacology. Ponadto, w latach 2012-2014 należał do Rady Narodowego Centrum Nauki.

„Grantologia dla wytrwałych, czyli jak zdobywać granty i odnosić sukcesy w nauce”

Gość: Magdalena Król,Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Gdzie i kiedy: 14 kwietnia 2015, IBB PAN

Dr hab. n. wet. Magdalena Król zajmuje się onkologią eksperymentalną, ale szczególnie zafascynowana jest wpływem układu immunologicznego na powstawanie przerzutów nowotworowych. Wraz z zespołem realizuje kilka grantów, dotyczących głównie wpływu makrofagów towarzyszących nowotworowi na przerzutowanie komórek nowotworowych sutka, wpływu mieloidalnych komórek supresorowych na powstawanie naczyń krwionośnych w guzie nowotworowym, zastosowania miRNA jako wiarygodnych markerów nowotworowych, ale też jest w trakcie opracowywania nowego testu diagnostycznego w raku sutka suki, który byłby pomocny w przewidywaniu przebiegu klinicznego choroby. Dr Król jest również laureatką konkursu „L’oreal Polska dla kobiet i nauki”, a także ambasadorką programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Zawód naukowiec” oraz stypendystką Nagrody Polityki w kategorii „Nauka”.

„Własność intelektualna i patenty – dokonania w pracy i doświadczenia w patentowaniu”

Gość: Tomasz Ciach, Politechnika Warszawska

Gdzie i kiedy: 19 maja 2015, IBB PAN

Prof. dr hab. inż. Tomasz Ciach to kierownik Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Założyciel Laboratorium Inżynierii Biomedycznej, które zajmuje się zagadnieniami inżynierii biomedycznej i zaawansowanymi systemami podawania leków, w tym nanotechnologią. Efektem prac zespołu badawczego jest produkcja stentów wieńcowych oraz cewników moczowych o wysokiej biozgodności. Ma doświadczenie w patentowaniu zarówno w Polsce, jak i na świecie – w tym w Stanach Zjednoczonych.

plakatFF