PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK

 

W tym roku po raz pierwszy WSB Symbioza zaprezentowała się na Pikniku! Przez cały dzień zarażaliśmy zapałem do nauki młodych ludzi. Pokazaliśmy im, z czym na co dzień zmaga się biotechnolog. Kto odwiedził nasze stanowisko, mógł poszerzyć swoją wiedzę w zakresie bioremediacji i już wie jakie rośliny trzeba mieć w domu, żeby oczyścić powietrze i nie dać się smogowi zza okna. Pokazaliśmy na szalkach Petriego, co wyrasta z próbek pobranych z otaczającego nas świata – z telefonu, z piaskownicy, z ogródka, ale i z naszych rąk. Wszyscy już wiedzą, dlaczego zachowanie higieny jest bardzo ważne. Największą popularnością cieszyły się stoiska, gdzie można było “dotknąć” biotechnologii. Dzieci świetnie radziły sobie z pipetowaniem i z radością oglądały pierwotniaki biegające pod mikroskopem. Widzieliśmy dużo zapału da nauki. Kto wie, może spotkaliśmy naszych przyszłych doktorantów.

 

   

 

 

 

WYJAZD INTEGRACYJNO-SZKOLENIOWY SEROCK 2017

 

Symbioza to nie tylko obowiązki, ale też integracja biotechnologów wywodzących się z różnych środowisk! Już po raz kolejny podziwialiśmy piękne okolice Zalewu Zegrzyńskiego, dobrze się przy tym bawiąc. Przez dwa dni gościł nas ośrodek Green Park. Jednym z najważniejszych punktów wyjazdu było szkolenie z team buildingu poprowadzone przez naszą koleżankę Monikę Gromek. Grzegorz Suwała z kolei podzielił się z nami wiedzą na temat efektywnego korzystania z podróży także w kontekście biologicznym, a dzięki Kamilowi Trzebuniakowi wiemy jak w puktu widzenia nauki najlepiej spędzić niedzielny poimprezowy poranek. Wiele zabaw ruchowych pomogło nam się rozruszać po całym tygodniu spędzonym w laboratorium. Ten wyjazd zdecydowanie sprawił, że zebraliśmy siły przed realizacją kolejnych biowyzwań!

 

. .

 

 

PIWO: BIOTECHNOLOSZKA – WSPÓŁPRACA Z BROWAREM BEDNARY

 

Wszyscy kojarzą biotechnologię z biologią molekularną i genetyką, ale niewielu pamięta o biotechnologii przemysłowej czyli procesach, które wykorzystują żywe organizmy do otrzymywania produktów ważnych z punktu widzenia gospodarki. Postanowiliśmy temu zaradzić i połączyć jedno z drugim. Dzięki pomocy i gościnności Browaru Bednary uwarzyliśmy piwo zawierajće Arabidopsis thaliana – modelową roślinę powszechnie używaną w biotechnologii. Nie tylko sami wysialiśmy roślinki, ale też prowadziliśmy cały proces od momentu młócenia i wrzucenia słodu do kadzi. Oczywiście w ekspercką pomocą zawodowych piwowarów z Bednar. Jak smakuje BiotechnoLoszka? Przekonacie się sami w wybranych multitapach!

 

   

SEMINARIA SYMBIOZY

 

więcej informacji wkrótce

 

.