O wydarzeniu

Warsztaty Technik Prezentacji Naukowych OAK, czyli Obóz Aktywnych Konwentykli to wyjazdowe spotkania przeznaczone dla studentów, doktorantów, młodych naukowców oraz innych osób zainteresowanych doskonaleniu swoich umiejętności przekazywania wiedzy i prezentowania wyników badań naukowych.

Idea ta pojawiła się już w roku 1999 w Kole Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tej pory odbyło się już 29 edycji zorganizowanych przez jednostki naukowe z całego kraju, m.in. Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Adama Mickiewicza w POznaiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza” i Projekt Kulturalna Biotechnologia.

Aktualną (trzydziestą!) edycję OAK-u przygotowuje Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza”. Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wracamy z nowymi siłami, by kontynuować ideę OAK-u, tak aby dalej podnosić poziom prezentacji, które młodzi polscy naukowcy wygłaszają i oglądają na studiach, konferencjach oraz przy innych okazjach.

 

Dla kogo jest OAK?

Czy prezentowanie może być sztuką? Co decyduje o jakości prezentacji? Jak mówić, żeby nas zrozumiano? Obóz Atrakcyjnych Konwentykli to wydarzenie skierowane do osób chcących rozwijać swoje kompetencje miękkie w zakresie prezentacji i wystąpień publicznych. Obóz jest skierowany do studentów, doktorantów i pracowników jednostek badawczych z całej Polski, przy czym pierwszeństwo zapisu przysługuje członkom Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego “Symbioza” oraz członkom zaprzyjaźnionych kół naukowych i studentów uczelni, na których działa WSB „Symbioza”. OAK jest świetnym sposobem na przygotowanie się do wystąpień konferencyjnych, dzięki wyjątkowym sesjom krytycznym i warsztatom prowadzonym przez ekspertów w dziedzinie sztuki prezentacji.

 

Program

Sesje prezentacji ustnych: podczas tych sesji uczestnicy prezentują swoje badania lub tematy popularnonaukowe, mają 15 minut na prezentację wliczając pytania (proponujemy 10 minut samej treści i 5 minut na pytania z sali). Prezentacje są nagrywane, celem omówienia ich podczas sesji krytycznych. Tematyka prezentacji może być dowolna, ale preferujemy nauki przyrodnicze.

Sesje krytyczne: podczas tych sesji odtwarzamy nagrania z prezentacji ustnych, a następnie w atmosferze koleżeńskiej, kulturalnej dyskusji “grillujemy” (wnosimy uwagi i podpowiedzi) technikę prezentacji uczestników, mając na celu rozwój ich umiejętności miękkich w zakresie przekazywania informacji. Sesje krytyczne zawierają niekiedy “lotne przerwy kawowe”, zasadniczo panuje na nich swobodna atmosfera. Na początku sesji krytycznych odbędą się krótkie warsztaty z Komunikacji Bez Przemocy (Non-Violence Communication).

Warsztaty z ekspertami: uczmy się od najlepszych! Uczmy się w formie warsztatów! OAK to nie jest konferencja, OAK to nie tylko wyjazd integracyjny! OAK to obóz szkoleniowy, więc będziemy się też uczyć jak doskonalić techniki naszych prezentacji. W tegorocznym OAKu oferujemy warsztaty z układu slajdów, opowiadania prezentacji jak historii, a także z budowania argumentacji i sztuki dyskusji. Eksperci zostaną z nami na czas sesji krytycznych, aby również wspomóc nas wskazówkami, jak poprawić nasze prezentacje.

Integracje: OAK to nie tylko obóz szkoleniowy, ale też świetny, wspólnie spędzony czas. Dbamy o to, aby uczestnicy zawiązali nowe znajomości, poznali się i wrócili z Obozu z dobrymi wspomnieniami. Dlatego zaplanowaliśmy cztery integracje, w tym zaraz po otwarciu i przed sesjami krytycznymi. Jedną z integracji będzie ognisko na terenie ośrodka – weźcie gitary! O pozostałych integracjach poinformujemy wkrótce, jednak już teraz możemy zapowiedzieć, że mamy ciekawe pomysły.

Zobacz harmonogram →

 

Eksperci

dr Jarosław Słoń, Uniwersytet Warszawski – warsztaty „Jak zaplanować prezentację?”
Kamil Trzebuniak, Uniwersytet Jagielloński – warsztaty „Dobre, złe i brzydkie – opowieść o slajdach niekoniecznie udanych”
Agnieszka Rębacz, Uniwersytet Jagielloński – warsztaty „Laboratorium argumentacji – jak skonstruować dobry argument i przeprowadzić udaną dyskusję”

 

dr Martyna Kosno-Vega, Karolina Częścik-Łysyszyn, Pfizer – warsztat branżowy (temat TBA)
Maja Messyasz, Anna Kowalczuk, Astra Zeneca – warsztat branżowy „Wejdź na wyższy poziom kariery! Buduj swoją ekspercką markę i osiągaj cele”

 

 

Informacje Praktyczne

Obóz odbędzie się w Agroturystyce “Słoneczna Farma” (Budy Lucieńskie 2, 09-504 Lucień, mapa). Zaczynamy obiadem w czwartek 2 listopada i kończymy obiadem w niedzielę 5 listopada 2023. Sugerujemy wspólne skorzystanie z transportu zbiorowego (bilety w cenie obozu) lub oferujemy możliwość odebrania ze stacji kolejowej w Płocku (po wcześniejszym uzgodnieniu).

 


 

Zapisy

W tym roku OAK ma liczbę miejsc ograniczoną do 25 uczestników. O zaakceptowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt wyjazdu to maksymalnie 250 złotych. Kwota ta może zmaleć w zależności od finalnej hojności sponsorów. W opłatę uczestnictwa jest wliczony transport, nocleg i wynajęcie sali konferencyjnej w ośrodku, wyżywienie oraz wynagrodzenia ekspertów i druk książki abstraktów.

Aby wziąć udział w Obozie:

(1) wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny pod następującym linkiem do 23 października 2023:     Zapisuję się!

(2) dokonaj opłaty na podany w e-mailu zwrotnym numer konta,

(3) wyślij abstrakt swojego wystąpienia na kontakt+OAK@symbioza.edu.pl do 24 października 2023. Może to być wystąpienie ustne lub poster, tematyka dowolna, choć zalecamy powiązaną z naukami przyrodniczymi. Wzorzec abstraktu dostępny jest tutaj.

 

Organizatorzy

 

logo WSB Symbioza

 

Koordynator OAK2023: Bartosz Szymański

Prezeska WSB „Symbioza”: Olga Kowalska

Zespół organizacyjny: Aleksandra Okrasa, Kamil Trzebuniak, Klaudia Staśkiewicz, Zofia Thornborrow, Marcin Szymon Filipiak, Aleksander Lempert

 

Kontakt z organizatorami: kontakt+OAK@symbioza.edu.pl

Najświeższe informacje znajdziesz na wydarzeniu FB

 

Wspierają nas

 

sponsorzy OAK 2023

 

Regulamin

Regulamin wydarzenia jest dostępny do pobrania tutaj (PDF, 66 kB).