Projekt Interdyscyplinarnego Konkursu Naukowego “Symbioza Umysłów” narodził się z potrzeby zachęcania młodych ludzi do interdyscyplinarnego patrzenia na świat.

Jako Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne “Symbioza” dążymy do pokazania, że nauka jest jednością i wszystkie jej dziedziny się przenikają. W aktualnie przeprowadzanych światowych badaniach naukowych coraz większą rolę przypisuje się projektom łączącym różne, często pozornie odległe od siebie dziedziny. Biolog, fizyk, chemik, czy informatyk mogą wnieść do analizy swoją perspektywę, a dzięki wymianie informacji i spostrzeżeń powstają niesamowite wynalazki, stanowiące przyszłość postępu technologicznego.

Jednym z naszych głównych celów jest zachęcenie uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do wyjścia poza ramy poszczególnych przedmiotów znajdujących się w ich planie zajęć.

Przygotowaliśmy tematy, które do opracowania wymagają szerszego spojrzenia na dany problem. Wśród uczestników cenimy kreatywność i tym samym wierzymy, że udział w konkursie pomoże rozwinąć umiejętność szukania, weryfikowania oraz opracowywania treści naukowych. Nowo zdobyte doświadczenia i umiejętności dają możliwość wkroczenia pewniejszym krokiem w świat nauki.

W tym roku konkurs odbywa się po raz drugi. Strona pierwszej edycji dostępna jest tutaj.

Zasady

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych

Udział można wziąć samodzielnie lub w zespołach do 3 osób


Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu dotyczącego jednego z pięciu tematów konkursowych opisanych poniżej


Forma realizacji projektu jest dowolna. Pracą może być np. esej, artykuł przeglądowy, poster, video, program komputerowy czy aplikacja na telefon


Czas nadsyłania prac: do 18 lutego 2024, 23:59. Gotowe prace wraz z załącznikami prosimy przesyłać na adres konkurs@symbioza.edu.pl


Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a ogłoszenie wyników nastąpi podczas gali, na której będzie można również wysłuchać wykładów zaproszonych gości – szczegóły poniżej!

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: konkurs@symbioza.edu.pl

Tematy

Pomoce naukowe

Jednym z założeń konkursu jest niesienie wartości merytorycznej. Uczestnicy jako punkt wyjścia otrzymują przygotowany przez organizatorów skrypt, w którym znajdują się informacje niezbędne do stawiania swoich pierwszych kroków w kwestii poszukiwania rzetelnych źródeł. Zależy nam na tym, by uczestnicy, przygotowując swoje prace, korzystali z publikacji naukowych oraz innych merytorycznie wartościowych form przekazu.

Gala ogłoszenia wyników

II edycję Interdyscyplinarnego Konkursu Biotechnologicznego „Symbioza Umysłów” organizowanego przez Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza” uwieńczyła uroczysta Gala.

Gala odbyła się 23 marca 2024 o godzinie 10:00 w Pracowni Technik Multimedialnych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd była transmitowana w formie online, aby zapewnić uczestnikom z całej Polski dogodną możliwość uczestnictwa. Podczas Gali oprócz ogłoszenia wyników zaprezentowaliśmy dwa wykłady zaproszonych gości.

Harmonogram Gali:

  • (czas na transmisji:) 3:58–8:10 Otwarcie gali
  • 8:10–55:30 Wykład: „Sztuka i nauka: Między dwoma światami” – dr Agata Kurzyk (Narodowy Instytut Onkologii)
  • 55:30–1:02:50 Przerwa
  • 1:02:50–1:50:26 Wykład: „Jak zajrzeć tam, gdzie światło nie dochodzi i po co to robić?” – Igor Kaczmarczyk (Uniwersytet Jagielloński)
  • 1:50:26–1:54:43 Wypowiedź w imieniu patronów konkursu: prof. Magdalena Markowska, prodziekanka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
  • 1:58:05–2:10:08 Ogłoszenie zwycięzców Konkursu
  • 2:10:08–2:23:58 Wypowiedzi nagrodzonych
  • 2:23:58–2:24:50 Zakończenie gali

Laureaci

temat 1: Biotechnologia jako element gospodarki o zamkniętym cyklu
nagroda główna:
wyróżnienie:

temat 2: Różne oblicza RNA – jak niepozorna cząsteczka może zmienić świat?
nagroda główna: artykuł przeglądowy autorstwa Alicji Mężyk i Michała Żelazika (Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, klasa 4)
wyróżnienie: gra „Tajemnica RNA” autorstwa Kamila Smugowskiego i Laury Brzeskiej (IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie, klasa 3c)

temat 3: Biotechnologia w kryminalistyce – jak niemożliwe staje się możliwe
nagroda główna: RPG “BiolSeek” autorstwa Mai Szczepańskiej i Aleksandry Jędruszczak (II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie, klasa 2a)
wyróżnienie: artykuł przeglądowy autorstwa Anny Bazan (Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie, klasa 1)

temat 4: Biohacking – zagrożenie czy demokratyzacja nauki?
nagroda główna: organizacja i analiza webinaru wykonane przez Matyldę Morawską (2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Jasienicy oddział Solec w Warszawie, klasa 4), Nyengeterai Madembo (XXXV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Warszawie, klasa 3) i Oliwię Zawistowską (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie, klasa 4)
wyróżnienie: badanie opinii publicznej autorstwa Róży Szojdy (III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach, klasa 2a)

temat 5: Gdy Biotechnologia spotyka sztuczną inteligencję – AI w służbie nauki
nagroda główna:
wyróżnienie: artykuł przeglądowy „AI w biotechnologii – druk 3D organów” autorstwa Macieja Pytki (Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie, klasa 4MP)

Nagrody

Jako że tematy nie należą do najprostszych i wymagają szerszego spojrzenia na dany problem, chcemy odpowiednio nagrodzić najlepszych uczestników. Zwycięskie zespoły otrzymały:

  • publikacja opisu swojego projektu na łamach czasopisma Biotechnologia.pl
  • bezpłatny udział w 11. Międzyuczelnianym Sympozium Biotechnologicznym „Symbioza”
  • personalizowane fartuchy laboratoryjne
  • dostęp do wersji premium portalu Biologhelp (Biologhelp+)
  • książki z PWN
  • bidony Akademickiego Obozu Naukowego
  • akcesoria od firmy Eppendorf

Ponadto na wszystkich uczestników, bez względu na wynik klasyfikacji, czekały upominki od naszych partnerów.

Zaobserwuj nas

Zachęcamy do śledzenia zmian na tej stronie, dołączenie do wydarzenia Konkursu na Facebooku i śledzenia profilów społecznościowych WSB Symbioza!

Partnerzy konkursu